Ak máte záujem o bezplatný a bezpečný operačný systém, siahnite po Linuxe

 

Vačšina z vás primárne pozná dva operačné systémy, za ktorými stojí spoločnosť Microsoft a Apple. V skutočnosti ich však existuje omnoho viac. Za svetovú trojku označujeme LinuxOS, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou webových serverov. 

 

Čo predstavuje Linux

 

Klasifikuje sa ako moderný operačný sytém, ktorý je založený na otvorenom a slobodnom prístupe na zdrojový kód. Bol vyvinutý 17. septembra 1991  softvérovým inžinierom Linusom Benedictom Torvaldsom. Názov sa odvíja od mena zakladateľa – Linus a programu – UNIX. Od roku 1996 sa za oficiálneho maskota uvádza tučniak TUX. Linuxové jadro sa dnes považuje za komplexnú platformu, ktorá vyniká množstvom programov. Šírenie prebieha na základe distribúcií, ktoré si nainštalujete prakticky zadarmo. 

 

Distribúcie Linuxu

 

Skôr ako začnete Linux využívať, musíte si najskôr nainštalovať alebo stiahnuť  distribúciu do svojho zariadenia. Predstavuje balíček so všetkými potrebnými funkciami, ktoré si nevyhnutné pre štart a základné používanie. Existuje viac ako tisíc distribúcií, vďaka ktorým je možné zasahovať do zdrojového kódu. Medzi tie najznámejšie patria:

Ubuntu: predstavuje jednoduchý a dobre použiteľný systém. Nová verzia je dostupná každých šesť mesiacov. Je vhodný aj pre osobné počítače ako i severy. Filozofiou operačného systému je poskytovať softvér vždy zadarmo. Populárny najmä na univerzitách a výskumných organizáciách. Obsahuje všetky funkcie operačného systému UNIX + pridané prispôsobiteľné grafické rozhranie. 

Fedora: ide o pokrokovú a invenčnú distribúciu, určenú primárne pre bežných používateľov. Každý komponent od jadra až po aplikácie je voľne dostupný. Bezpečný systém na všeobecné účely. Sponzorovaný a podporovaný spoločnosťou Red Hat. 

Debian: voľne dostupná, jedna z njastarších a najpopulárnejších distribúcií. Vyznačuje sa dobrou kompatibilitou. Vyvíjaná dobrovoľníkmi a nadšencami Linuxu. Rozdeľuje sa na stabilnú, testovaciu a nestabilnú vetvu. Nie je vhodnou alternatívou pre začiatočníkov.

Linux ako líder webových serverov

 

Linux predstavuje bezpečnosť. Považuje sa za nedobytnú pevnosť a dáta uchováva pod najvyššou ochranou. Má niekoľko účinných antivírusov a aktualizácie sa vykonávajú na pravidelnej báze. Významným prvkom je i jeho variabilnosť. Pozostáva z grafického prostredia, ktoré si dokážete navoliť podľa vašich preferencií. Môžete si ho dokonca nainštalovať na akékoľvek zariadenie. Je iba na vás, ktorú distribúciu si vyberiete, a aké rôzne programy podľa vašej potreby si nainštalujete. Obsahuje i veľké množstvo aplikácií, ktoré sú samozrejme prístupné zadarmo. Na operačnom systéme je dokonca postavený i Android. 

 

Jednou z jeho najväčších nevýhod je kompatibilita s inými aplikáciami. Veľa z obľubených aplikácií operačný systém  nepodporuje, väčšinou ide o tie, pri ktorých je potrebné zakúpenie licencie. Neponúka ani dostatočné hráčske prostredie. Viacero z počítačových hier si na Linuxe nezahráte. Vyznačuje sa pomerne malou dostupnosťou, nie každý má s Linuxom skúsenosť a vie ho ovládať.

 

Linux predstavuje operačný systém, ktorý sa využíva najmä pri serveroch, ako serverový operačný systém. Jeho distribúcie sú vhodné predovšetkým pre programátorov. Ocenia ho však i bežný používatelia, ktorí využívajú internet primárne na surfovanie. 

Pridaj komentár

image image image image

Poďme spolupracovať

Začneme budovať úspešný projekt?

Idem do toho!