Na rýchlosti dnes záleží viac ako kedykoľvek predtým. A online svet nie je výnimkou. Žijeme v rýchlej dobe a len málokto má čas čakať niekoľko sekúnd, kým sa mu načíta webstránka. Ak je váš web príliš pomalý, zákazníci s veľkou pravdepodobnosťou prejdú ku konkurencii a vy prídete o predaje. Ktoré faktory vplývajú na rýchlosť načítania web stránky a čo môžete spraviť pre to, aby ste ju zlepšili?

Niekoľko štatistík o rýchlosti načítania webov

Podľa štatistík spoločnosti Portent majú e-shopy s rýchlosťou načítania na úrovni 1 sekundy priemernú mieru konverzie 3 %. Len pre porovnanie, internetové obchody, ktoré sa načítajú 4 sekundy, majú priemernú mieru konverzie menej ako 1 %.

Z dát Think With GooglePingdom zas vyplýva, že rýchlosť načítania web stránky ovplyvňuje aj bounce rate. Teda, koľkí návštevníci odídu z vášho webu hneď po tom, ako si prezrú jednu stránku. Pri weboch s dobou načítania 1 sekundy bol priemerný bounce rate na úrovni 70 / 1000 návštevníkov. V prípade stránok s dobou načítania 5 sekúnd sa pohyboval v hodnotách 380 / 1000 návštevníkov.

Neprichádzajte zbytočne o zákazníkov

Z vyššie uvedených štatistík jednoznačne vyplýva, že rýchlosť webu má citeľný vplyv na používateľský zážitok. Ak sa vaša stránka načíta dlhšie ako 3 či 4 sekundy, s veľkou pravdepodobnosťou prichádzate o desiatky, stovky, možno aj tisícky zákazníkov. Nehovoriac o tom, že pomalé načítanie negatívne vplýva tiež na SEO. Mesačne sa tak úplne zbytočne oberáte aj o tisícky eur obratu. Práve preto je dôležité rýchlosti webu venovať veľkú pozornosť.

Čo vplýva na rýchlosť načítania web stránky?

Na rýchlosť načítania webu vplýva viacero faktorov. Prinášame vám prehľad tých najvýznamnejších a niekoľko praktických tipov, čo môžete spraviť pre to, aby sa váš web načítal čo najrýchlejšie.

Server a jeho umiestnenie

Keď používateľ navštívi vašu webstránku, v podstate otvára priečinky a spúšťa programy na vzdialenom počítači – web serveri. Čím je tento server výkonnejší, tým rýchlejšie sa bude web načítať. Práve preto je dôležité zainvestovať do kvalitného hostingu. Najlacnejšie alternatívy bývajú zvyčajne pomalšie a menej spoľahlivé. Hosting nevyberajte podľa najnižšej ceny, ale hlavne na základe rýchlosti ktorú určuje: typ pripojenia (optika/metalika), rýchlosť pripojenia do peeringoveho centra a v neposlednom rade výkon servera a použité zdroje ako napríklad typ pamäte RAM (DDR3/DDR4), SAS/SSD/NVMe úložisko a iné.

Zaujímavosť: Na rýchlosť webu vplýva aj lokácia servera, na ktorom beží. Napríklad, ak máte časť vašich súborov uloženú na serveri v Amerike, samotný web beží na serveri v Chorvátsku a budete chcieť načítať túto webstránku na Slovensku, z dôvodu sieťovej latencie bude načítanie trvať dlhšie. Teda, ak máte slovenský web, z hľadiska rýchlosti bude najlepším riešením mať ho na serveri, ktorý sa nachádza na Slovensku.

Veľkosť a množstvo súborov

Na rýchlosť načítania webu vplývajú najmä obrázky, ktoré zvyčajne majú niekoľko megabajtov. Čím viac sa ich nachádza na jednej stránke, tým pomalšie sa bude web načítať. Áno, rozhodnúť sa môžete pre menej kvalitné obrázky s veľkosťou niekoľko kilobajtov, avšak v takom prípade zrejme váš web nebude vyzerať dobre.

Optimálnym riešením je použiť vhodné nástroje na kompresiu obrázkov, ktoré dokážu zásadne zmenšiť ich veľkosť, no zároveň zaistia, že nedôjde k významnému poklesu kvality.

Naša rada: Snažte sa vyhýbať nahrávaniu videí priamo na webstránku. Ak chcete mať na webe video, môžete ho nahrať napríklad na YouTube alebo Vimeo a následne ho pomocou kódu na zdieľanie nahráte na vašu stránku. Bude sa tak zobrazovať rovnako, ako keby bolo nahraté priamo na vašom webe, no nebude zbytočne zaťažovať váš server, keďže v skutočnosti je uložené na serveroch YouTube alebo Vimeo.

Nepoužívané súbory v databáze

Do databázy webu sa často ukladajú aj súbory, ktoré v skutočnosti vôbec nepotrebujete. Napríklad, staré SPAM komentáre alebo nepoužité obrázky, prípadne koncepty stránok či príspevkov. Tie zbytočne zaberajú miesto a môžu spomaľovať načítanie webu. Databázu preto pravidelne prečisťujte a dbajte na to, aby v nej neboli uložené zbytočnosti.

Tvorba web stránky a optimalizácia kódu

Rýchlosť načítania webu sa dá do významnej miery zvýšiť aj optimalizáciou samotného kódu. Jedným z riešení je kompresia CSS, HTML a JavaScript kódov, vďaka čomu budú zaberať menej miesta a rýchlejšie sa načítajú. Dôležité je dbať na to, aby sa v kóde nenachádzali zbytočné riadky. Ak sa dá jedna funkcia naprogramovať v 5 riadkoch, no menej skúsený programátor ju naprogramuje v rámci 58 riadkov, web sa kvôli tomu bude určite načítavať o niečo pomalšie.

Významnú úlohu zohrávajú aj presmerovania. Čím viac presmerovaní sa nachádza na vašom webe, tým pomalšie sa bude používateľovi načítať. Snažte sa ich preto používať čo najmenej.

JavaScript súbory tretích strán

Načítanie webstránky dokážu spomaľovať aj JavaScript súbory niektorých aplikácií 3. strán, napríklad, Google Analytics, Facebook Pixel alebo Google Tag Manager. Ak chcete tomuto problému predísť, je potrebné nastaviť, aby sa scripty týchto aplikácií nenačítavali synchrónne so kódom samotnej stránky, keďže v takom prípade dochádza k spomaleniu vykreslenia.

Záleží vám na tom, aby sa vaša webstránka načítala rýchlo, no neviete, čo upraviť a optimalizovať? Radi vám pomôžeme. Vytvoríme vám profesionálny web na mieru a zabezpečíme rýchly spoľahlivý hosting, vďaka čomu poskytnete vašim zákazníkom špičkový používateľský zážitok. Ten sa následne odrazí na vyšších predajoch a rýchlejšom raste vašej značky. V prípade záujmu o naše služby nás neváhajte kontaktovať!

Pridaj komentár

image image image image

Poďme spolupracovať

Začneme budovať úspešný projekt?

Idem do toho!