Podnikanie je vzrušujúce dobrodružstvo, ale aj náročný proces plný výziev. Ak ste na začiatku svojej podnikateľskej cesty, týchto 20 tipov vám môže pomôcť vyhnúť sa bežným chybám. 

Ďalej budem už tykať ak sa nenahneváte.

Určite, keď začínaš podnikať, je dôležité mať na pamäti množstvo rôznych krokov a aspektov. Tu je zoznam krokov, ktoré by si mal zvážiť pri začiatku podnikania: 

1. Stanovenie cieľa a vízie:

Predtým, ako začneš čokoľvek iné, mal by si mať jasnú predstavu o tom, čo chceš dosiahnuť a aký druh podnikania plánuješ rozvíjať. Hlbšie zamýšlania nad sebou a víziou dopredu. Nebude to jednoduché ale značne to pomôže v usmernení či podnikania alebo teba samého. 

2. Výskum trhu:

Skontroluj, či pre tvoj produkt alebo službu existuje dopyt. Poznaj svojich konkurentov a identifikuj svoje cieľové skupiny. Určite tento krok nevynechaj. Áno môže sa stať, že už niekto s tým produktom alebo službou už vonku je. Inšpiruj sa a nájdi to čo neponúka.

3. Biznis plán:

Nie, nie je potrebné ho dokladať nikam. Zatiaľ. Všetko záleží od smeru, ktorým sa vydáš. V každom prípade to bude tvoj pomocník. Veľa krát stačí ak si to proste napíšeš a máš to čierne na bielom. 

Tip. Vytvor biznis plán, ktorý podrobne popisuje tvoju podnikateľskú myšlienku, financie, marketing a strategické plány. Kľudne pridaj aj víziu, kde sa vidíš o 2, 5 alebo 10 rokov. Pomôže ti to hlbšie sa zamyslieť.

4. Právna forma:

Pred tým, ako začneš podnikať, je dôležité si určiť, akú právnu formu bude tvoje podnikanie mať. Najbežnejšia je forma živnosti alebo s.r.o. . Každá forma má svoje výhody a nevýhody, takže je dôležité poradiť sa s odborníkom/účtovníkom a zvoliť tú najvhodnejšiu pre tvoj typ podnikania. Na túto problematiku sme sa pozreli aj v tomto článku. 

5. Výber názvu:

Názov tvojej firmy je často prvým dojmom, ktorý zanecháš. Mal by byť jasný, jednoduchý a odrážať to, čo robíš. Zároveň by mal byť jedinečný a ľahko zapamätateľný. Samozrejme existujú aj dlhé názvy, ktoré odzrkadlujú zameranie podnikania ako napríklad: holding, digital, events a pod.

Tip: Zamysli sa v tejto fáze aj nad bodmi 6.,7.,8., z dôvodu prípadného patentu a obsadenosti názvu.

6. Budovanie značky vs. názov firmy:

Kým názov firmy identifikuje vaše podnikanie, značka je oveľa viac. Značka zahŕňa emócie, asociácie a očakávania, ktoré ľudia majú vo vzťahu k vašej firme. Budujte značku, ktorá rezonuje s vašimi hodnotami a cieľmi. Výhoda je aj to, že značiek môžete mať niekoľko. Či už chcete predávať oblečenie alebo fotografovať všetko viete prevádzkovať pod jednou firmou. 

Tip: Účtovne si to dokážete rozdeliť na strediská a tak si sledovať každú sféru zvlášť. 

7. Zabezpečte si doménu:

V dnešnej dobe je to až nevyhnutné. Skôr, než začnete propagovať svoj názov firmy, kúpte si doménu (webovú adresu) a zabezpečte si hosting pre vašu webovú stránku. Doménu si vieš kúpiť kedykoľvek. Pred tvorbou webu už musí byť však zakúpená. 

8. Ochranná známka:

Ak máš originálny názov alebo logo, zváž jeho registráciu ako ochrannej známky. Týmto krokom si môžeš zabezpečiť, že ťa iné firmy nebudú môcť napodobňovať a vytvárať zmätky v očiach tvojich zákazníkov. 

9. Financie:

Niekde tu sa práve prelíname do “sen sa stáva skutočnosťou“. Tvoja živnosť alebo s.r.o. je založená. Je na čase otvoriť si účet v banke aby správa financií bola riadne zabezpečená a prehľadná. Odporúčam obehať si ich jednotlivo a zvážiť, ktorá bude tá najvhodnejšia. 

Je potrebné sa zamyslieť aj do budúcna v prípade ak bude potrebné financovanie zo strany banky. 

10. Lokalita:

Ak potrebuješ fyzickú lokalitu pre svoje podnikanie, vyber si vhodné miesto a zabezpeč potrebné povolenia. Bude potrebná buď zmena sídla alebo zriadenie prevádzkarne. 

V prípade ak budeš pracovať z domu, alebo aj nie práve nastal ten správny čas na účtovníka. 

Tak a tu by som niekde ukončila prvú časť tipov 🙂 Verím, že pomohli.

Na ďalšiu časť sa môžeš tešiť už o týždeň!
A na čo sa pozriem nabudúce?

• Účtovník
• Timemanagement
• Networking
• Vzdelávanie
• Zákazník
• Flexibilita
• Web stránka
• Sociálne siete
• Zamestnanci
• Poistenie

Sleduj nás a nenechaj si nový článok ujsť. Prípadne nás kľudne kontaktuj! Dokážeme ti pomôcť s viacerými službami.

Pridaj komentár

image image image image

Poďme spolupracovať

Začneme budovať úspešný projekt?

Idem do toho!