Možno si ešte spomínate na môj článok z pred pár dní, kde som krôčik po krôčiku opisovala podnikateľskú cestu.

Ak nie, nájdete ho tu.

Teraz sa pozrieme na ostatné spomenuté okruhy, ktoré značne dokážu ovplyvniť tvoju cestu v podnikaní. Tak ako aj minule budem ďalej tykať.

 

11. Nájdi si dobrého účtovníka:

Či už máš skúsenosti s účtovníctvom alebo nie, dobrý účtovník je zlata hodný. Pomôže ti s daňovými otázkami, finančným plánovaním a mnohým iným, čím ti ušetrí čas a peniaze. Okrem toho v dnešnej dobe digitalizácie je sním oveľa jednoduchšia komunikácia aj samotné odovzdávanie dokladov.

Tip. Vieš, že aj my ponúkame profesionálne služby v oblasti účtovníctva prispôsobené potrebám vášho podnikania? Viac sa dočítate tu.

12. Efektívny timemanagement:

Ako začínajúci podnikateľ budeš mať na starosti určite mnoho úloh a bude ľahké stratiť sa v nich. Používaj nástroje a aplikácie na správu času, stanovuj si priority prípadne využi metódu smart cieľov.

Určite sa vyhni multitaskingu.

Dôvodov je hneď niekoľko: – pokles produktivity, chyby z nesústredenia, znížená kognitívna funkcia (áno môže spôsobovať zníženie IQ), negatívny vplyv na pamäť, znížená kreativita, stres a nakoniec vyčerpanie.

…A to by ste nechceli.

13. Networking

Ako ja to slovo nemám rada a pritom si uvedomujem jeho dôležitosť.

 Vytvor si silnú sieť kontaktov. Účasť na podnikateľských stretnutiach, konferenciách alebo workshopoch môže byť skvelou príležitosťou na nadviazanie nových kontaktov a získavanie nových zákazníkov.

14. Neustále sa vzdelávaj:

Podnikateľský svet sa neustále mení. Sledujte trendy, čítajte knihy, študujte konkurenciu a venujte sa osobnému rozvoju. To všetko vám pomôže zostať konkurencieschopným a prispôsobovať sa meniacim sa požiadavkám trhu.

15. Zákazník je nie náš pán ale kráľ:

Samozrejme bez vášho nápadu by nič z vyššie uvedeného nevzniklo. Je však dôležité uvedomiť si, že bez zákazníka váš biznis nemôže rásť.

Tip: Pýtajte si spätnú väzbu, počúvajte ich potreby a priania. Zvýrazním tú spätnú väzbu, pretože obzvlášť tá zlá je dôležitá.

16. Flexibilita

Každý podnikateľ sa stretne s neúspechmi. Dôležité je vedieť sa z nich poučiť a prispôsobiť sa novým okolnostiam. Na začiatku to bude kritické ale samozrejme možno budete dostatočne pripravený. Nie je to pravidlo. Flexibilita bude znamenať aj to, že sa dokážete rýchlo prispôsobiť zmenám a budete vedieť hľadať alternatívne riešenia.

17. Vaša web stránka

Doménu už máte a teraz je ten správny čas aj na web. Ten významne prispeje k úspechu mladého podniku.

Zabezpečí vám:
– profesionalitu a dôveryhodnosť. (Skúste zaloviť v pamäti ako ste sa naposledy tvárili, keď ste našli v internetovom vyhľadávači niekoho, kto nemal web. Asi ste nadobudli pocit, že je to podvodník. Zamyslite sa nad tým aké pocity máte Vy z opačnej strany v prípadoch, ktoré sa v tomto momente začnú týkať aj Vás.)

  • Dostupnosť – zákazníci Vás dohľadajú 24/7
  • Prepojenie so sociálnymi sieťami priamo na webe
  • Cieľový marketing
  • Merateľnosť a analytika
  • ROI

Zbúranie geografických bariér – expanzia (v budúcnosti)


18. Sociálne siete

Nezabúdajte na budovanie sociálnych sietí. Tie firmám a podnikateľom umožňujú komunikovať s cieľovými skupinami. Taktiež tam viete zbierať spätnú väzbu a budovať komunitu.

Určite si vyberte tie, ktoré sú hodné vášho zamerania či už to bude Instagram, Facebook, LinkedIn, Tiktok alebo akékoľvek iné siete.

Tip: Sociálne siete je možné budovať pred samotným biznisom. Už tam máte svoju základňu kontaktov, ktorým ako prvým predstavíte vašu víziu.

Niekde tu už možno bude menšia úvaha nad zamestnancami tak poďme ďalej!

19. Zamestnanci:

Ak plánuješ zamestnávať ľudí, zamestnaj tých, ktorí zdieľajú tvoju víziu a majú potrebné schopnosti na pomoc pri raste tvojho podnikania. Samozrejme to je len jedna stránka veci.

Tá druhá pre Teba znamená, zvýšené náklady na účtovníka – bude potrebné vypočítať mzdu. Niekto ti musí zamestnanca aj prihlásiť a to znamená, že je potrebné vykonať registrácie do poisťovní a na finančnú správu.

Taktiež budú potrebné predpisy – treba to začať pekne celé korigovať. Riziko sa zvyšuje, napätie narastá a tvoje podnikanie už naberá krásne kontúry.

Je čas na poistenie.

20. Poistenie:

Zabezpeč adekvátne poistenie pre svoje podnikanie proti rôznym rizikám. Neznamená to automaticky, že zlyháš. Poistenie značí aj istotu. Istotu, že ak sa niečo stane tak náš zákazník nebude ten koncový brankár, ktorý zato znesie všetku zodpovednosť. Alebo aj ty. Brankárom sa stane poisťovňa.

Chyby sú bežnou súčasťou života. Prečo teda viac riskovať, keď sa to dá poistiť? Samozrejme záleží aj od krytia a jeho výšky. Už v tomto momente ťa však chyba nepoloží na kolená.

Je dôležité sa hlbšie zamyslieť prípadne si dohodnúť osobné stretnutie s poisťovacím agentom.

 

Tu môj sprievodca končí.

 

Nezmestilo sa mi sem všetko a hlava mi iba srší inými tipmi a trikmi ale o tom si môžete prečítať nabudúce. Povenujem sa niektorým konkrétnym bodom.
Verím, že som vám to aspoň trošku zľahčila.

Môj malý záver.

Pamätajte, že každý úspešný podnikateľ robil chyby. Dôležité je z nich čerpať ponaučenia, prispôsobovať sa a nevzdať sa. Veľa závisí aj od zamerania, ktoré si zvolíte a s čím pôjdete na trh.

V každom prípade nebojte sa riskovať!

V mene celého nášho tímu vám prajem veľa šťastia na vašej podnikateľskej ceste.

V prípade akýchkoľvek otázok využite náš kontaktný formulár a radi vám na vašej podnikateľskej ceste pomôžeme!

Pridaj komentár

image image image image

Poďme spolupracovať

Začneme budovať úspešný projekt?

Idem do toho!